Netflix Ücretsiz Paket Yükseltme Hatası!

Netflix Ücretsiz Paket Yükseltme Hatası!

Netflix platformunda Temel Plan paketini Özel Plana hiçbir ek ücret ödemeden yükseltebileceğinizi biliyor muydunuz?

Netflix Bedava Paket Yükseltme Hatası!

Dijital yayın platformu Netflix, Türkiye fiyatları için Mart ayında yaptığı güncelleme ile zam kararı aldığını duyurdu. Fiyat artışını “Türkiye’deki içerik kütüphanemizi zenginleştirmek ve hizmet kalitemizi daha da artırmak için üyelik ücretlerimizi güncelliyoruz” ifadeleriyle açıklayan ABD’li şirket, yüzde 50’den fazla zamlı yeni abonelik paketlerini hayata geçirdi.

Zam kararıyla birlikte Temel Plan yani 480P + tek ekran paketi 17.99 TL’den 26.99 TL’ye; Standart Plan yani Full HD 1080P + çift ekran paketi 29.99 TL’den 40.99 TL’ye; 4K Ultra HD + dört ekran desteği sunan Özel Plan ise 41.99 TL’den 54.99 TL’ye yükseldi. Netflix’te tek kuruş ücret ödemeden paketler arası geçişi sağlayacak ilginç bir yöntem ortaya çıktı.

Netflix, paket yükseltildiğinde fiyat artışını hemen uygulamıyor

Netflix, üye olurken seçilen planın sonradan değiştirilmesine izin veriyor. Örneğin hesap açarken 26.99 TL’lik Temel Plan paketini seçtiniz ama görüntü kalitesinden memnun kalmadınız. Bu durumda hesap ayarlarına girip Standart veya Özel Plan seçeneklerinden birine hesabınızı yükseltebiliyorsunuz. İşte tuhaflık tam da bu noktada başlıyor.

Dijital yayın platformu, planını yükselten kullanıcıların hesabına, yükselttikleri paketin özelliklerini anında tanımlıyor. Basitçe anlatmak gerekirse; diyelim siz 480P + tek ekran destekleyen Temel Plan kullanıyorsunuz ama 4K UHD + 4 ekranlı Özel Plana geçiş yapmaya karar verdiniz. Netflix normalde yeni paketin fiyatını bir sonraki faturalandırma döneminizden itibaren almaya başlıyor.

Faturalandırma tarihinizin ayın 18’i olduğunu, Temel paketten Özel pakete geçişi ise ayın 5’inde yaptığınızı düşünün. Netflix sizden Özel paketin fiyatını ayın 5’inde almıyor. Bunun yerine ayın 18’ini bekliyor. Fakat iş yeni paketin özelliklerini kullanmaya geldiğinde daha farklı ilerliyor. Yükseltmiş olduğunuz Özel Planın sunduğu özellikleri bir sonraki faturalandırma döneminden önce kullanabiliyorsunuz.

ani o aradaki 54.99 TL – 26.99 TL = 28 TL fiyat farkını ödemeden Temel Plan olan aboneliğinizi Özel Plana yükseltebiliyorsunuz. Tabii Netflix’in kartınızdan para çekmemesi için faturalandırma gününden önce Özel paketi iptal etmeniz gerekiyor. Bir çeşit kurnazlık olarak sayabileceğimiz bu yöntemle üyeler para vermeden Netflix’in en yüksek paketini kullanabiliyorlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar