Youtube Dislike sayılarını kaldırdı

Youtube Dislike sayılarını kaldırdı

 YouTube kullanıcıları artık bir videonun kaç tane dislike aldığını görmeyecek.

Bir Devir Kapanıyor! YouTube, Videolardaki Dislike Sayısını Herkese Kapatıyor


Platform, kullanıcıları "linç"ten korumak ve içerik oluşturucular için "stres ve utancı" azaltmak için değişiklik yaptığını söylüyor.

Linç, insanların potansiyel izleyicileri ertelemek için bir videoyu beğenmemesi için koordineli bir hareket olduğu zamandır.

Bazı içerik oluşturucular Radio 1 Newsbeat'e bu hareketin "pek yardımcı olmadığını" söyledi, ancak diğerleri bunun zihinsel sağlıklarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Değişiklik henüz tam olarak uygulanmadı - ve YouTube'un bu hareketle ilgili duyurusu şu ana kadar 53.000 dislike aldı.

İçerik oluşturucular yine de kendi videolarının toplam dislikelarını görebilecekler.

'Cesaret kırıcı troller'

Rapçi Kenzo Jae, "İnternetteki diğer insanların yaratıcı çalışmalarını küçümsemeye çalışmak isteyen birçok kötü ruhlu insanın cesaretini kıracak" diyor.

Bradfordlu 18 yaşındaki üniversite öğrencisi, müziğini YouTube'da tanıtıyor ve yalnızca 200 abonesi var.

YouTube'un, dislike toplamlarını gizleme kararıyla en çok korunacağını söylediği Kenzo gibi küçük ölçekli içerik yaratıcıları.

Kenzo, videolarının nasıl karşılanabileceği konusunda "endişe" hissedebileceğini ve beğenmeme toplamlarını kaldırmanın içerik oluşturucuların zihinsel sağlığına yardımcı olabileceğini söylüyor.

"Kalbinizi ve ruhunuzu bir şeye koyabilirsiniz ve o zaman hoşlandığınız veya hoşlanmadığınız şeyler istediğiniz gibi çıkmaz - bu cesaret kırıcı olabilir" diyor.

"Instagram hesabımda tüm beğenileri kaldırdım ve beğenenlerin sayısını umursamamama gerçekten yardımcı oldu."

YouTube, bu yılın başlarında kullanıcılardan hoşlanmama toplamını gizlemeyi test etti ve insanların içeriğiyle ilgili büyük beğenmeme hesapları toplamak için birlikte çalışan çevrimiçi trollerin koordineli saldırılarını azalttığının gösterildiğini söyledi.

Bazı insanlar hala dislike toplamlarını görebiliyor, ancak YouTube yavaş yavaş yeni özelliği kullanıma sunuyor, bu yüzden bu daha uzun sürmeyecek.

'Durdur tıklama tuzağını beğenmez'

Birçok kullanıcı beğenmeme toplamlarını kaçıracaklarını söyledi. YouTube'un şimdiye kadarki en çok beğenilmeyen videolarından birinde "RIP dislike" diyen çok sayıda yorum var, YouTube yıldızı PewDiePie'nin hayranlarına beğenmeme çağrısı yaptıktan sonra 5,6 milyon beğeni alan bir klibi .

Chris Burton, kullanıcıların tıklama tuzağından kaçınmaları için "gerçekten yardımcı olabilecekleri" için toplamları kaçıracağını söylüyor.

Hampshire'dan 27 yaşındaki genç, "İzlemeden önce videonun ne kadar iyi olduğunu hemen bilmek istersiniz" diyor.

"Çoğu zaman başlığa veya küçük resme güvenemezsiniz. Bir eğitici video görürseniz ve hemen hemen tüm beğenilerden hoşlanmayanlar varsa, bunun size yardımcı olmayacağını bilirsiniz."

Chris, çöp toplama ve dev Lego parçaları yapma gibi olumlu projelerde yer aldığı Half-Sleep Chris kanalını yönetiyor.

YouTube'un kararının kendisini stresten nasıl koruduğunu "görmek için mücadele ettiğini" söylüyor, çünkü bir içerik oluşturucu olarak toplamı görmeye devam edebilecek.

GÖRÜNTÜ KAYNAĞI

Chris, bunun "bombalamayı sevmeme"nin "zorbalık yönünden kesinlikle kurtulduğunu" söylüyor, ancak ekliyor: "İnsanların %99'unun beğenmeme düğmesini bu şekilde kullandığını düşünmüyorum."

YouTube'un çevrimiçi zorbaları durdurmak için sunduğu araçlardan memnun olduğunu söylüyor.

"Zaten birçok nefret dolu yorumu otomatik olarak engelliyor ki bu harika. Onları inceleme için tutuyor ve ben manuel olarak tıklamadıkça yayınlanmazlar."

İçerik oluşturucular, yorumların bir kısmını veya tamamını gizlemenin yanı sıra, YouTuberlar'ın isterlerse etkinleştirebilecekleri beğenileri ve beğenmemeleri gizlemek için bir özelliğin zaten mevcut olduğuna dikkat çekti.

Bazı insanlar, platformda şimdiye kadarki en çok beğenilmeyen videonun kendi videolarından biri olması nedeniyle YouTube'un hamle yapıp yapmadığını sorguladı.

YouTube Rewind 2018 , üç milyon beğeniye kıyasla 19 milyondan fazla beğenmeme sayısına sahip.

YouTube, değişikliğin bu nedenle yapılmadığını söylüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar