Meta, meta veri deposunun güvenlik çalışmalarına başlar

Meta, meta veri deposunun güvenlik çalışmalarına başlar

 Meta'nın(Facebook) gelecekteki CTO'su Andrew Bosworth, şirket çalışanlarına gönderdiği bir notta sanal gerçeklik deneyimlerinin güvenliliği konusunda erken önlem almak gerektiğini belirtti. Notta, şirketin metaverse için neredeyse Disney güvenlik seviyelerini istediği yer aldı.

Meta, metaverse'ün gizlilik ve güvenliği için çalışmalara başladı

Meta'dan metaverse'ün güvenliği için erken uyarı

Bilinen adıyla Facebook, kullanıcıların güvenliği ve gizliliği konularında pek de iyi olmayan bir geçmişe sahip. Bu durumun farklında olan ve gelecek yıl şirkette CTO görevini üstlenecek Bosworth ise çalışanları metaverse'ün güvenliği konusunda uyardı.

Bosworth tarafından Mart ayında çalışanlara gönderilen ve Financial Times'ın gün yüzüne çıkardığı notla çalışanlar, sanal gerçekliğin özellikle kadınlar ve azınlıklar için 'zararlı bir ortam' olabileceği konusunda uyarıldı. Bu yüzden de Bosworth güvenlik ve gizlilik çalışmalarının hızlandırılması ve kapsamlı bir şekilde ilerletilmesi konularına değindi.

Bir kısmına erişilen notla alakalı Bosworth, Oculus blogunda bir yazı paylaştı. Yazının içeriğinde şu an sanal gerçekliğin güvenliği için var olan araçlardan bahsedildi. Ayrıca geleceğin CTO'su: "Herkesin VR deneyiminin kontrolünün kendisinde olduğunu ve platformumuzda güvende hissetmesini istiyoruz." ifadelerine de yer verdi.

Meta, geçtiğimiz Eylül ayında metaverse planlarına ilişkin pratik ve etik konulara yönelik araştırmalar için 50 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını açıklamıştı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar