.Bill Gates ve Warren Buffet nükleer santral kuruyor

.Bill Gates ve Warren Buffet nükleer santral kuruyor

 

Bill Gates ve Warren Buffet nükleer enerji santrali kuruyor

The Guardian’ın haberine göre bu santralin ABD’nin Wyoming eyaletinde yer alan Kemmerer isimli ilçede inşa edilmesine karar verildi. Açıklamalara göre tesis, 2025 yılına kadar kapatılması planlanan bir kömür santralinin yerine kurulacak ve 2600 nüfuslu ilçede birçok insana iş imkânı sağlayacak.

Temiz enerji üretmeyi hedefleyen santral, Bill Gates’in enerji şirketi Terrapower ile Warren Buffet’ın Berkshire Hathaway isimli şirketinin sahip olduğu PacifiCorp tarafından yürütülen ortak bir çalışma kapsamında inşa edilecek.

TerraPower CEO’su Chris Levesque de yaptığı açıklamalarda, “Yenilikçi teknolojimiz, enerji sistemlerini değiştirecek. Bunun yanı sıra da Wyoming’de yeni iş imkânları yaratarak güvenli elektrik üretimi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

‘Natrium, sektörü değiştirecek’  

The Guardian’a göre Natrium (sodyum) teknolojisine dayanacak olan santral, bölgede 250.000 eve hizmet edecek olan 345 megavatlık sodyum soğutmalı bir reaktöre sahip olacak. Bu tip bir reaktörün eski ve geleneksel reaktörlerden kullandığı teknoloji sayesinde daha güvenli ve daha az maliyetli olması bekleniyor.

Bill Gates de daha önce yaptığı açıklamalarda bu reaktörler ile ilgili, “Natrium’un enerji endüstrisinde büyük bir etkiye sahip olacağına inanıyoruz. Bu teknoloji ile iklim değişiklikleri ile mücadelemizi güçlendirmek ve karbon-sıfır hedeflerimize yaklaşmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak

Yorum Gönder

0 Yorumlar